• Jún

Program eTwinning – projekt MENU OF ONE COLOR

V rámci programu eTwinning sa žiaci 1.C triedy zapojili do medzinárodného projektu MENU OF ONE COLOR. Do tohto projektu sa prihlásilo 11 účastníkov z Francúzska, Litvy, Srbska, Turecka,  Talianska a Slovenska.

Hlavnou myšlienkou  projektu bolo rozvíjať u žiakov kreativitu,  tvorivosť a manuálne zručnosti. Cieľom projektu bola výmena zaujímavých receptov medzi účastníkmi projektu.

Žiaci spolu s triednou učiteľkou pripravili chutnú mandarínkovú tortu. Recept spolu s popisom postupu práce sme uverejnili na stránke eTwinning.

Jana Becková

Matematická súťaž – Pangea

Dňa 02.06.2016 sa Patrik Václav z 9.A triedy zúčastnil celoslovenského kola v matematickej súťaži Pangea, do ktorého postúpil ako úspešný riešiteľ prvého kola. Súťaž sa konala v Bratislave a zúčastnilo sa 464 riešiteľov, z toho 89 deviatakov. Test, ktorý mal 25 úloh, bolo potrebné vyriešiť v časovom limite 45 minút. Jednotlivé úlohy testu boli náročné, ale náš žiak nás nezahanbil a vyriešil všetky. Napokon sa umiestnil na vynikajúcom 14. mieste. Patrikovi ďakujeme za reprezentáciu našej školy a prajeme mu veľa úspechov v ďalšom štúdiu.

Spracovala: Mgr. Džurňáková

TRICKLANDIA

Dňa 4. 6. 2016 žiaci Turistického krúžku a krúžku Poznávame okolie, navštívili galériu Tricklandia.

Tricklandia je zábavný park v Starom Smokovci, založený na trick arte – umení optických ilúzi. V priestoroch galérie sme sa stretli s námetom slovenských ľudových povestí, zlá čarodejnica nás začarovala do sklenej gule, zachránili sme princeznú zo zakliatej veže, navštívili knižnicu Harryho Pottera. Na záver sme prešli najkrajším zrkadlovým bludiskom v strednej Európe a šmykli sa na šmýkačke len pre dospelých. Atrakcia a  záverečná pešia prechádzka do Tatranskej Lomnice sa žiakom páčili. Unavení, plní zážitkov a krásnych fotografií sme sa vrátili domov.

Miroslava Vroclavjaková, Silvia Olajosová

Spolupráca s MŠ

V rámci spolupráce s MŠ sme sa posledný krát v tomto školskom roku stretli dňa 15. 06. 2016. Naši malí kamaráti nás pozvali na návštevu ich obnovenej škôlky.  Budúci prváci sa nám predstavili so svojim rozlúčkovým programom, spoločne sme sa zahrali na nových preliezačkách. Rozlúčili sme sa a už teraz sa tešíme na nových spolužiakov.

Mgr. Miroslava Vroclavjaková

Návšteva hradu a skanzenu v Starej Ľubovni

Ešte pred 5 rokmi bol Ľubovniansky hrad chátrajúcou zrúcaninou, akých sú na Slovensku desiatky. Zarastal náletovými drevinami a trávou, múry sa pomaly drobili. Dnes je hrad zrekonštruovaný, premenený na nepoznanie. Prehliadka hradu je hravo, vkusne a v akurátnej miere doplnená nevtieravými interiérovými expozíciami. Najviac sa nám páčila niekoľkoposchodová hospodárska budova, kde sa piekol chlieb, vyrábali sudy, varilo pivo a skladovali potraviny. Kto chcel, mohol si pozrieť sokoliarske vystúpenie na jednom z nádvorí,  poobdivovať koče, sane a detské vozíky neďaleko nádvoria.  Na každom rohu sa dalo niečo nájsť: schodíky, delá, výhľad z hradných okienok a strelníc, historický bicykel, detská perinka pre najmenšieho obyvateľa hradu, hroby s kamennými krížmi pred kaplnkou, veľké drevené šachy a samozrejme hradný bufet.

Čo muselo stačiť obyčajným ľuďom pred ani nie 100 rokmi? Jedna izba, v nej jeden stôl, jedna posteľ, pec a truhlica. Potom vedro, prútená metla, strúhadlo na kapustu, na stenách sväté obrázky, nad stolom petrolejka, možno aj žehlička na peci. V pitvore kopa náradia a nástrojov. Život bol jednoduchý, ovplyvňovaný poverami a náboženstvom, život, v ktorom sa všetky veci zmestia do truhlice.

Nádych tejto atmosféry sme mohli zažiť pri návšteve skanzenu. Unavení, ale o skúsenosť bohatší sme sa vrátili domov.

Mgr. Miroslava Vroclavjaková

V rámci programu eTwinning, sa žiaci 1. A, 6. A triedy zapojili do nášho prvého spoločného medzinárodného projektu The Country I live In. Do projektu sa zapojilo 26 realizátorov z Rumunska, Azerbajdžanu, Arménska, Poľska, Portugalska, Talianska, Bulharska, Španielska, Slovinska, Ukrajiny, Turecka a Moldavy.

Cieľom projektu bolo navštíviť tri zaujímavé miesta v blízkom okolí. O týchto miestach napísať stručné informácie, zverejniť fotografie. Následne ich prezentovať na nástenke školy a na webovej stránke.  Na komunikáciu sa  využíva IKT technika a internet. Veľkým prínosom pre žiakov bolo zdokonalenie sa v práci s IKT,  zvýšenie motivácie učiť sa cudzí jazyk, žiaci mali možnosť očami svojich kamarátov spoznávať neznáme krajiny a dozvedieť sa o nich niečo nové. V budúcom školskom roku plánujeme zapojiť týchto žiakov do ďalších spoločných projektov.

Miroslava Vroclavjaková, Dávid Ihnačák

Dok2.docx

Výlet do Belianskej jaskyne

V rámci školského výletu žiaci 1. A a 2. A navštívili dňa 21. 06. 2016 Beliansku jaskyňu v Tatranskej Kotline. Počas prehliadky jaskyne sme mohli obdivovať sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie formy jaskynnej výzdoby. Jedna zo zastávok na prehliadkovej trase je v Hudobnej sieni, ktorá dostala pomenovanie podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka. V tejto sieni sa pre jej výborné akustické podmienky organizovali hudobné koncerty reprodukovanej klasickej hudby.

Prehliadkový okruh mal dĺžku 1370 m s prevýšením 125 m, na trase je 860 schodov. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5 do 6,3°C. Pri tomto počte schodov sme sa hoci bolo chladno poriadne zapotili. Výlet do jaskyne sa žiakom veľmi páčil, väčšina z nich takéto miesto navštívila po prvý krát.

Mgr. Miroslava Vroclavjaková, Mgr. Silvia Olajosová

Školský výlet

Dňa 21.6.2016 triedy 8.A a 8.B boli na školskom výlete v Starej Ľubovni. Navštívili galériu, kde si poprezerali nádherné fotografie, oboznámili sa so slávnymi rodákmi Starej Ľubovne. Najviac sa im páčilo v múzeu ,,Meštiansky dom“, kde si vyrazili pamätnú mincu, priblížili si minulosť – ako žili, pracovali  a sa obliekali mešťania. Zaujímavá bola aj cesta vlakom a nakupovanie suvenírov. Žiaci prežili skvelý a nezabudnuteľný deň.

Mgr. Jana Mudráková, Ing. Eva Demková