• Október

•  Šarkaniáda

Dňa 27.10.2017 sa žiaci prvých a druhých ročníkov zúčastnili projektu Šarkaniáda.

Okrem samotného púšťania šarkanov na školskom dvore, kde sa pridali aj niektorí rodičia, tomu predchádzala aj výroba šarkanov.

Niektorí žiaci uprednostnili pri výrobe svojho šarkana baliaci, farebný či krepový papier, iní žiaci spolu s triednymi učiteľkami zhotovovali šarkanov z farebných vriec a lepiaceho farebného papiera.

Všetky zhotovené šarkany boli pestrofarebné, mali dlhé chvosty a usmievali sa na nás. Na oplátku videli usmievavé šarkany úsmevy na perách našich žiakov. Tešíme sa, že pre žiakov bola táto aktivita pútavá a mali z nej radosť. Veríme, že na budúci rok sa opäť stretneme a spoločne vypustíme šarkanov až do oblakov.

Bedmintonový turnaj - okresné kolo

Dňa 19.10.2017 sa konalo v telocvični našej školy okresné kolo v bedmintone v kategórii žiakov a žiačok. Skupinu žiakov tvorili okrem našej školy aj  Spojená škola Lendak, ZŠ J. M. Petzvala Spišská Belá, ZŠ Grundschule Kežmarok, ZŠ s MŠ Nižná brána Kežmarok,   a  ZŠ Spišská Stará Ves. V kategórii žiačok súťažili  ZŠ Huncovce, Spojená škola Lendak, ZŠ J. M. Petzvala Spišská Belá a ZŠ Spišská Stará Ves. Víťazné družstvo  malo možnosť postúpiť na krajské kolo. Podarilo sa to žiakom ZŠ Lendak a žiačkam zo ZŠ J. M. Petzvala Spišská Belá.

Chlapci boli rozdelení do 2-och skupín. Hralo sa spôsobom každé družstvo s  každým na dva víťazné zápasy. Ak po dvojhre bola remíza, tak sa  rozhodovalo  vo štvorhre. Víťazi z oboch skupín hrali finále o postup do krajského kola. Dievčatá hrali každé družstvo s  každým na dva víťazné zápasy.

Snaha, nasadenie a bojovnosť nám nechýbala. Chlapci obsadili  4. miesto a dievčatá skončili na 5 mieste.

Svetový deň výživy v 5.B a 6.B

Tento deň prebiehal v špeciálnych triedach formou blokov z vlastivedy, matematiky, výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania. Žiaci sa oboznámili s látkami, ktoré sú pre naše telo dôležitým zdrojom výživy – vitamínmi prostredníctvom prezentácie. Na základe získaných poznatkov vytvárali postery z nastrihaných informácií a vedomosti si dopĺňali vyhľadávaním na internete. Na matematike riešili príklady interaktívne, prostredníctvom pracovných listov a názorne so zeleninou. Cez výchovy vymaľovali postery, vytvorili pekné ovocné misy a figúrky z tekvičiek. Vyučovanie sa žiakom veľmi páčilo.

Záložka do knihy spája školy: Tajuplný svet knižných príbehov

Aj tento školský rok sa naša škola  zapojila do česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spája školy: Tajuplný svet knižných príbehov.“

Žiaci sa do prípravy záložiek pustili veľkou s chuťou. Pri ich výrobe používali rôzny materiál a ľubovoľné techniky.  Vytvorili sme 175 záložiek. V rámci projektu nám bola pridelená partnerská škola Základná škola J. A. Komenkého, Kly z Českej republiky, kde sme zhotovené záložky aj odoslali. Veríme, že naše záložky potešia žiakov z tejto školy a zároveň sa tešíme aj na ich záložky.

Ďakujem vyučujúcim a žiakom za vynaložené úsilie pri výrobe záložiek.

Školský knihovník: Mgr. Žembová Stanislava

Medzinárodný deň školských knižníc - 6.B

Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc - 23.10.2017 si žiaci v 6. B triede pripomenuli významnú osobnosť slovenského národa – gen. Milana Rastislava Štefánika, ktorý sa zaslúžil o vznik prvého československého štátu. Žiaci si pozreli prezentáciu o jeho detstve, štúdiu, cestovaní, politickej a vojenskej kariére. Každý žiak prečítal jeden z jeho známych výrokov a pustil sa do výtvarných prác - napodobeniny známok s jeho portrétom, Bradlom, významné medaily, ktoré získal a iné.  Tieto práce žiaci umiestnili do vitrínky v interiéry školy.

Mesiac úcty k starším - 6.B

Žiaci 6. B triedy si dňa 17. októbra pripomenuli dôležité obdobie prebiehajúce počas celého mesiaca a to Mesiac úcty k starším. Prostredníctvom prezentácie si upevnili postoje k starším,  a taktiež zdôraznili  význam rodiny. Nasledovala beseda, v ktorej žiaci rozprávali o starých rodičoch a dozvedeli sme sa, ako im pomáhajú.  Na záver vytvorili pekné práce, ktoré sme umiestnili do vitrínky v priestoroch školy.

ZŠ a POSTCROSSING

Naša škola sa zapojila do  Postcrossingu. Ide o on-line projekt, ktorý umožňuje svojim členom posielať a prijímať pohľadnice z celého sveta. Pohľadnice posielame do celého sveta   ostatným členom a dostávame  pohľadnice späť od iných náhodných postcrosserov. z ktorých pohľadnice pochádzajú a je to  vždy prekvapením. Na hodinách geografie a  biológie žiaci  napíšu pozdravy v angličtine či v nemčine , čím si precvičia cudzí jazyk. Každá došlá pohľadnica je žiakmi označená a začlenená do mapy sveta. Pohľadnice prichádzajú  z Ameriky : USA, Mexika, Kanady,  z Ázie: Číny, Thajska, Japonska, Indie  a z Európy : Z Ruska, Poľska, Holandska, Fínska, Švédska, Ruska, Francúzka a iných. Žiaci diskutujú o krajine, z ktorej pohľadnica prišla, prekladajú pozdravy a hodnotia obrázok pohľadnice a aj známku. čím si opakujú geografické a jazykové znalosti. Prehľad pohľadníc, ktoré naša ZŠ obdŕžala, je zverejnený na centrálnej nástenke na prízemí školy.(Viď foto).

Ing. Kontrošová Oľga

Nástenky školy  – JESEŇ

Od začiatku školského roka prešiel mesiac a naši žiaci s pani učiteľkami vyzdobili školu jesennými variáciami. Ťažiskom je práca žiakov s výtvarnými materiálmi, technikami a nástrojmi  a to od ceruzky až po fotoaparát a počítač. Zahŕňa tvorbu od vymyslenia nápadu, cez nachádzanie formy, až po realizáciu  prostredníctvom výtvarnej techniky.  Vyskytujúcimi  námetmi sú rôzne - šarkany, stromy a padajúce lístie, či ježkovia  zbierajúci jesennú úrodu. Diela žiakov pozostávajú  z papiera, kartónu,  farebného lístia, dreva  a rôznych prírodných materiálov. Najčastejšia  technika na škole je používaná koláž, kolorovaná kresba, maľba a farbenie. Žiaci svoje schopnosti preukazujú na hodinách výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania, v školskom klube detí , v záujmových útvaroch a vo voľných chvíľach. (Viď foto).

Ing. Oľga Kontrošová