• November

•  Rozprávkové popoludnie v ŠKD - 24.11.2017

Žiaci na rozprávkovom popoludní si vybrali rozprávku O veľkej repe. Najprv sme si rozprávku prečítali, prerozprávali sme si jej obsah. Postupne si poukladali obrázkovú osnovu podľa deja rozprávky. Následne si vymaľovali obrázky k danej rozprávke. Každý žiak si vytvoril vlastné leporelo O veľkej repe. Žiaci boli v rozprávkovom popoludní aktívni a snaživí. Zaujala ich možnosť výroby vlastného leporela.

Školský knihovník: S.Žembová

Európsky týždeň boja proti drogám

Európsky týždeň boja proti drogám  bol z iniciatívy EÚ prvýkrát vyhlásený v roku 1998. Začal sa v Grécku a pokračoval vo všetkých členských štátoch. Neskôr sa stalo nepísanou tradíciou, že v jesenných mesiacoch – osobitne v novembri -  sa viac ako inokedy organizujú pre verejnosť aktivity, ktoré napomáhajú znižovať dopyt po drogách. Ich cieľom je vytváranie aktívneho protidrogového postoja u žiakov, poukázať na dôležitosť primárnej prevencie, obmedziť experimentovanie s návykovými látkami a predísť ich užívaniu Tento rok je boj proti drogám zameraný hlavne na problematiku legálnej drogy – alkoholu. Alkohol je najpoužívanejšou legálnou drogou na svete s hlbokými tradíciami. Spoločnosť ho vo veľkej miere toleruje aj napriek skutočnosti, že spôsobuje mnohé zdravotné a sociálne poškodenia. Naša škola sa pripojila k boju proti tomuto nebezpečnému neduhu. Žiaci spolu so svojimi vyučujúcimi diskutovali o nebezpečných následkoch užívania legálnych drog. Realizovali aktivity, ktoré ich primäli zamyslieť sa nad skutočnými hodnotami života, nad pominuteľnosťou zdravia a nad krehkosťou ľudskej bytosti. Svoje poznatky spracovali formou krásnych plagátov, ktorými posielajú svoj jasný odkaz svetu: DROGY NIE!!!

Florbalový turnaj - mladší žiaci

Dňa 20.11.2017 v popoludňajších hodinách sa uskutočnil VIII. ročník školského florbalového turnaja mladších žiakov. Zúčastnili sa 3 tímy, ktoré si zostavili žiaci. Hralo sa systémom každý s každým. Hrací čas bol 2 . 10 minút. Zúčastnené tímy: 6.B, 5.A+6.A, 6.A. Po napínavých zápasoch sa napokon víťazom stalo družstvo 5.A triedy, ktoré si odnieslo putovný pohár a diplom. Najlepším strelcom sa stal Kevin Gabčo zo 6.A, ktorý strelil 11 gólov.

Florbalový turnaj - starší žiaci

Dňa 14.11.2017 sa v popoludňajších hodinách uskutočnil VIII. ročník školského florbalového turnaja starších žiakov. Na tomto turnaji si zmerali sily 5 tímy, ktoré si zostavili žiaci. Hralo sa systémom každý s každým. Každý zápas trval 7 minút. Víťazom sa stalo družstvo s najväčším počtom bodov. Zúčastnené tímy: 6.A, 7.A, 7.B+8.B, 8.A, 9.A. Po napínavých zápasoch sa napokon víťazom stalo spojené družstvo 7.B a 8.B triedy, ktoré si odnieslo putovný pohár a diplom. Najlepším strelcom turnaja sa stal Erik Badžo z 9.A triedy so 4 gólmi.

V sobotu 11. novembra, žiaci 3. A a 4. A triedy v rámci záujmovej činnosti navštívili hrad a skanzen v Starej Ľubovni.

Hrad Ľubovňa je  z druhej polovice 13. Storočia. Je dominantou mesta Stará Ľubovňa. Vznikol ako hraničný strážny hrad, chrániaci obchodné cesty do Poľska. V minulosti sa Ľubovniansky hrad preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov či väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru.

Po prehliadke hradu sme si nenechali  ujsť Ľubovniansky skanzen, ktorý sa nachádza hneď pod hradom. Videli sme tu ukážky ľudovej architektúry zo Spiša a Šariša. Nachádzajú sa tu drevené obytné domy zo začiatku 20. storočia, kde sme mali možnosť vidieť akým spôsobom žili ľudia niekedy, ako mali zariadené izby, boli  tam aj ukážky ľudových zvykov (svadba, narodenie, Veľká noc, Vianoce). Okrem obytných domov sa tu nachádzajú aj ukážky hospodárskych budov ako maštaľ, sýpka, stodola, kováčska vyhňa, stolárska dielňa. Najvzácnejším exponátom v tomto skanzene je  grékokatolícky kostol sv. Michala archanjela z Matysovej z roku 1883.

Počasie nám prialo a po malom občerstvení sme sa unavení, ale spokojní vrátili vláčikom domov.

Mgr. Miroslava Vroclavjaková, Mgr. Silvia Olajosová