• Január

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde...

Pri vstupe do školy, každý návštevník si všimne atmosféru predveľkonočných sviatkov. Źiaci sa tešia na karneval,o  čom  svedčia aj ich práce na predmetoch výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania (Viď fotoalbum).

Zážitkové učenie

Téma ZŽŠ: Rizikové správanie.Mononukleóza.

Najvyšší výskyt infekčnej mononukleózy je u dospievajúcich a mladých dospelých medzi vekom 15. - 25. rokom života. Ide o celosvetovo rozšírené ochorenie.  Napr. len v Slovenskej republike bolo v roku 2015 nahlásených a spracovaných 69808 jednotlivých prípadov prenosných ochorení. Prenos mononukleózy je možný úzkym kontaktom,  preto aj v anglickej literatúre sa toto ochorenie uvádza pod názvom  ,,kissingdisease“, čiže  "choroba z bozkávania". Prenos infekčnej mononukleózy  je možný aj  spoločným jedlom a krvou. Rizikové správanie tínedžerov  je dôvodom pre informovanosť  žiakov o tejto chorobe a starostlivosť o ich zdravie.

22.01. 2020 deviataci a ôsmaci sa formou zážitkového učenia, filmom a prednáškou oboznámili s danou problematikou.Chlapci a dievčatá  sa veľmi aktívne zapájali do rozpravy. Po diskusii -  bohatej na otázky žiakov - a vypracovaní pracovných listov, nasledovalo   výstupné výtvarné stvárnenie.(Viď fotoalbum) Umelecké projekty si žiaci vyvesili na nástenku do svojej triedy.

Vedúca ZŽŠ

Postcrossing

Postcrossing – online projekt pokračuje. Pred Vianocami a na Nový rok škola dostala pohľadnice z Nemecka, Lotyšska, Holanska, Ruska, ale aj z ďalekej Číny či Taiwanu. Teda z Európy, Severnej Ameriky, či Ázie. Pozdravy z  Ariky, či z Južnej Ameriky  sú ale vzácnosťou.  Žiaci  najčastejšie prekladajú  texty z anglického  jazyka. Na pohľadniciach  sú  znázornené historické pamiatky, či prírodné a umelecké diela toho-ktorého štátu. Nástenku  sveta žiaci pravidelne dopĺňajú a vymieňajú za  najčerstvejšie pohľadnice.

Ing Oľga Kontrošová

Súvisiaci obrázok

Prikrmovanie vtákov v zimnom období a starostlivosť o ne.

Vtáky ľudskú pomoc potrebujú aj pre meniace sa klimatické podmienky. Aj keď je snehu z roka na rok menej, pre vtáky je stále hrozbou, rovnako ako aj extrémne nočné mrazy, ktoré často prichádzajú náhle. „Vtáky sú na rozdiel od ich predkov, dinosaurov, teplokrvné živočíchy so stálou teplotou takmer 41 °C. Aby si túto teplotu dokázali udržať, spália za noc ohromné množstvo tukových zásob. Taká sýkorka dokáže v mrazivej noci stratiť aj 5 % svojej hmotnosti,“ hovoria ornitológovia.

Preto naši žiaci sa zapojili v zimnom období do niektorých užitočných činností. Aktivity záujmových útvarov (Prvákovo, Veselé slniečka) začínajú už praktickou činnosťou – výrobou krmítok z odpadového materiálu a sú zamerané na starostlivosť o vtákov v zimnom období. Žiaci pod vedením svojich učiteliek – Silvii Olajosovej a Miroslavy Vroclavjakovej vyrobili krmítka z PET fliaš a povešali na stromy v okolí školy. Nechýbala im pri tom radosť ani nadšenie z dobre vykonanej aktivity.

Mgr. Silvia Olajosova