• Jún

• Jún 2020 v škole..

Niečo z histórie...

1.júna sme privítali deti  v škole  aktuálnou nástenkou - Medzinárodný deň detí. Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children)v Ženeve, v Švajčiarsku v roku 1925. Na tejto konferencii zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo v svojich krajinách takýto deň, s cieľom urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy týkajúce sa detí vo svete. Nie je úplne jasné, prečo práve 1. jún bol vybraný ako MDD. Avšak tento dátum je na svete najobľúbenejší, oslavuje sa vo viac ako 21 krajinách. Na Slovensku  sa slávi od roku 1952.

Tradícia Dňa otcov vznikla v meste Spokane v štáte Washington už v roku 1910.  Američanka Sonora Smart Doddova  si chcela uctiť všetkých otcov, ako bol ten jej. Veterán občianskej vojny William Jackson Smart po smrti manželky musel vychovávať šesť detí sám. Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu a hneď, ako sa dozvedela, že matky majú svoj sviatok, navrhla, aby podobný mali aj všetci otcovia. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. Popularita sviatku narastala a tretia júnová nedeľa sa postupne stala sviatkom všetkých otcov. V roku1966  prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom určil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov.

Medzinárodný deň detí aj Deň otcov sme si uctili  júnovou nástenkou a tak deťom v pandémii koronavírusu pripomenuli najdôležitejšie dni v tomto mesiaci.

ved. ZŽŠ

Olympiáda ľudských práv

I napriek nepriaznivej situácii spôsobenej pandémiou COVID 19 sa v druhom polroku konala Olympiáda ľudských práv. Zrealizovala sa však iba so žiakmi piateho ročníka. Títo žiaci sa na prvom stupni zaoberali hlavne detskými právami, motiváciou bola pre nich vstupná hala, v ktorej sa nachádzajú nástenky venované ľudským právam,  s ktorými sa budú stretávať na druhom stupni.

So základnými princípmi ľudských práv sa zoznámili prostredníctvom prezentácie a získané vedomosti si upevnili pracovným listom a pexesom. Nechýbala ani inscenačná metóda, v ktorej bola navodená ostrejšia situácia v triede medzi žiakom a učiteľkou, ktorú žiaci mali prehodnotiť a navrhnúť riešenia prostredníctvom pojmovej mapy.

Na záver vytvorili žiaci výtvarný výstup, ktorý je súčasťou výzdoby v školskej jedálni.(Viď fotoalbum).

Tento tematický deň zrealizovala so žiakmi pani učiteľka Kontrošová.

Koordinátorka ĽP Eva Demková