• Február

      • Téma mesiaca: Úloha odevu v dejinách ľudstva

          Odev stredovekých dám
                                                                                      

             Pri vstupe do našej školy si každý návštevník všimne  "billdboard " s témou odevu, ktorý pripravili žiaci 6., 7., 9. ročníka a členovia ZÚ. Odev alebo oblečenie je súhrn  predmetov z rozličného materiálu, ktoré slúžia na ochranu a ozdobu  ľudského tela.                         

        Zamyslime sa.                                                                                                                             Okrem kultúrnych a sociálnych funkcií má odev aj ochrannú funkciu.To, ako sa človek oblieka, prejavuje  svoju ľudskú  individualitu, spoločen sú pozíciu, či pohlavie človeka. Rozličný typ oblečenia je znakom ľudských zamestnaní ako napr. uniformované oblečenie zamestnancov jednej firmy,  či uniformy polície alebo armády, prípadne identifikuje ľudí rovnakého náboženského zmýšľania.  Ale oblečenie môže vyjadrovať aj sociálny status.  Známe je porekadlo: "Šaty robia človeka". Oblečenie môže tiež fungovať ako forma skrášľovania a je výrazom osobného   vkusu alebo štýlu.

             Samozrejmosťou oblečenia je hygiena šiat a tela. Tieto základné pravidlá vštepujeme našim žiakom priebežne v rámci vyučovacích hodín biológie, telesnej výchovy, či akciami bloku Zdravý životný štýl.  

        Aj to bol dôvod výberu témy mesiaca: „Úloha odevu v dejinách ľudstva“.


         

                                                                                                                                      Vedúca ZŽŠ

                                                                                              Odev zdravotníčky -  19 str.

                                                                              

        Program eTwinning

                                  .

        Projekt Christmas Cooking in Kindergarten
         

        V rámci programu eTwinning sa žiaci 0. A triedy zapojili do medzinárodného projektu Christmas Cooking in Kindergarten. Projekt bol krátkodobý, prebiehal od novembra do januára. Cieľom projektu bolo sprostredkovať vianočné zvyky a tradície prostredníctvom varenia a pečenia vianočných jedál a zaslania vianočných pozdravov  všetkým zúčastneným školám. Do projektu sa zapojili deti zo Slovenskej republiky, Litvy, Španielska, Českej republiky, Poľska, Rumumska a Talianska.

         Na začiatku projektu sme predstavili našu školu, krajinu a vytvorili sme logo projektu. V decembri sme prezentovali naše vianočné zvyky a tradície (príchod Mikuláša, zdobenie stromčeka, pečenie vianočného pečiva) prostredníctvom fotografií a videoreceptu. Zhotovili sme aj vianočné pozdravy, ktoré sme zaslali do partnerských škôl. Pomocou videonahrávky vianočných piesní sme deťom zúčastnených škôl predstavili náš slovenský jazyk. Konečným výstupom projektu je kniha receptov rôznych vianočných jedál z rôznych krajín. Všetky aktivity sme zdieľali s priateľmi zo zahraničných škôl prostredníctvom fotografií a videonahrávok, ktoré sú uverejnené na stránke eTwinning a na stránke našej školy. Projekt bol zaujímavý. Počas aktivít deti prežívali radost a tešili sa z vianočných pozdravov, ktoré sme dostali. Pozdravy sú umiestnené na nástenke v priestoroch základnej školy.

         

                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Jana Becková

                                                           

                                                                                             

         Odev budúcnosti       

                                                               

                                                                                                                                                

        Prikrmovanie vtákov v okolí našej školyVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt vtáky v zime krmitka"

         

        Čím je vonku chladnejšie, tým častejšie môžete vidieť rôzne vtáky, ako si hľadajú potravu v blízkosti vašich domov. Je to pre ne náročné obdobie, ktoré im môžete uľahčiť tak, že ich budete prikrmovať.

        So žiakmi 7.B triedy sme sa rozhodli prikrmovať vtáky v okolí našej školy. Na hodinách pracovného vyučovania sme zhotovili kŕmidla z dreva a tetrapakových obalov z mlieka. Tieto sme rozvešali na stromy v parku pri škole. Nasypali sme im potravu, ktorá pozostávala z rôznych druhov semien- slnečnicové, proso, mak, kukurica, ap. Na konáre sme zavesili aj lojové gule, ktoré tiež obsahovali semená (viď fotoalbum).

        A tu je niekoľko tipov na vytvorenie kŕmidla:

        Tukové kŕmidlo - roztopíme bravčový tuk, do ktorého primiešame rôzne zrná, oriešky a slnečnicu. Zmes nalejeme do kvetináča, cez ktorého spodný otvor previažeme špagát, ktorý poslúži na zavesenie tukového kŕmidla. Keď tuk stuhne, vyložíme kvetináč otvorom dole na strom, či iné vhodné miesto. Namiesto črepníka môžeme použiť aj kokosový orech rozrezaný na polovičku. Takýmto spôsobom môžeme vyrobiť aj kŕmidlo zo šišky borovice alebo smreka, ktorú namáčame do tukovej zmesi a necháme postupne tuhnúť prilepenú zmes na šišku.
        Strieškové kŕmidlo umiestnené na zemi. Používa sa na prikrmovanie jarabíc, bažantov, ale s obľubou ho navštevujú aj vrabce, sýkorky či strnádky obyčajné. Vyrobí sa strieška veľkosti 1-1,5 m a podporné nohy, ktoré budú držať striešku. Zadná časť striešky sadne nižšie k zemi. Pod striešku umiestnime vhodné krmivo, väčšinou väčšie množstvo zrna s plevami a semienkami burín. 
        PET fľaša - Približne v spodnej tretine fľaše vyrežeme otvor. Do fľaše nasypeme krmivo a zavesíme ju na strom alebo iné vhodné miesto.

        Vtáky prikrmujme len v zime a počas nepriaznivého obdobia, kedy je v prírode nedostatok potravy. Dbajme na vhodnosť krmiva. Nevykladáme solené, korenené, pražené a údené potraviny. V žiadnom prípade nekŕmime vtáky počas vegetačného obdobia, kedy je v prírode dostatok potravy. Dbáme na bezpečnosť vtákov i ľudí. Kŕmidlá treba umiestniť na bezpečné miesto s dostatočným priestorom na odlet vtákov v prípade nebezpečenstva, odporúča sa kŕmidlá pravidelne čistiť a udržiavať v dobrom stave. Kŕmidlá neumiestňujme ani blízko frekventovaných ciest a presklenných plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať.

                                                                                                                  Mgr. Lucia Troppová, vedúca ENV

         

         

         

         

         

            Odev faraónov                                                   

                  Christian Diorv

        Tematický deň: Hrdí na Slovensko

               

              V tomto školskom roku 2019/20 sa pedagógovia našej školy pustili do pilotného overovania blokového vyučovania.Premena tradičnej školy na modernú školu je dlhodobý a veľmi zložitý proces, ktorého podstatou je implementácia inovácií do školskej praxe. 28.02.2020 zážitkovou formou žiaci  strávili štyri  vyučovacie hodiny s cieľom spoznať významných ľudí,či skupiny, ktoré  zviditeľnili Slovensko v rôznych oblastiach. Pri projektovom vyučovaní sa uplatňovali metódy ako : čítanie s porozumením, reprodukovanie  textu, pracovanie  v tíme a vytváranie výstupných  projektov. (Viď fotoalbum).
                                                                                                 SĽUK

                                                                                                                                                                   Vedúca ZŽŠ
         

        Tematický deň v 8.B

        Počas tematického dňa „Hrdí na Slovensko“ sme si v 8. B priblížili dve významné osobnosti slovenského národa.(Viď fotoalbum). Prvým bol Dr. Alexander, ktorý sa na rodil v Kežmarku a bol priekopníkom roöntgenológie na našom území. Prostredníctvom referátu a knihy sme sa dozvedeli viac o jeho živote a práci. Vypracovali sme pracovný list, ktorého súčasťou bolo i skladanie leporela v tvare kostry ruky, ktorú prvý krát Dr. Alexander zröntgenoval.

        Druhou významnou osobnosťou bol Ľudovít Štúr. Život a dielo sme si priblížili cez  prezentáciu, urývky filmov a baštrng. Jeho postavu sme stvárnili  cez nášho spolužiaka, ktorý si preveril naše vedomosti o Štúrovi formou hry Milionár. Hodinu sme ukončili básňou Ľ. Štúra, ktorú na youtube prednášal malý trojročný chlapec Kubko.

        Z poskytnutých materiálov sme vytvorili postery, ktoré sú na nástenke našej triedy na prízemí.

                                                                                                                     Ing. Eva Demková

         

         
         
         
         
         
         

        Prvýkrát v školskej knižnici

              Žiaci 1.A triedy spolu s triednou učiteľkou p. Olajosovou  prvýkrát navštívili školskú knižnicu, kde  ich  pani učiteľka oboznámila s knižničným a výpožičným poriadkom školskej knižnice.(Viď fotoalbum).  Žiaci sa už tešia na prvé výpožičky kníh z knižnice.

                                                                                                                Školská knihovníčka: S. Žembová

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

    • Kontakty

      • Základná škola, Školská 212/19, Huncovce
      • * Riaditeľka ZŠ: Mgr. Kamila Haddenová 0911 740 451, 052 456 2122 riaditel@zshuncovce.sk kamila.haddenova@zshuncovce.sk * Zástupkyňa riaditeľky pre 1. stupeň: Mgr. Milena Burdíčková 0911 462 122 zastupca@zshuncovce.sk milena.burdickova@zshuncovce.sk * Zástupkyňa riaditeľky pre 2. stupeň: Mgr. Mária Mačáková 0911 064 052 zastupca@zshuncovce.sk maria.macakova@zshuncovce.sk * Školská jedáleň 052-4369160 * Kancelária ekonómky a PaM 052-4683151
      • Školská 212/19 059 92 Huncovce Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje