• Výchovná komisia

• PLÁN výchovnej komisie

na školský rok 2020/2021 pre ZŠ v Huncovciach

Výchovná komisia (VK)  je poradný orgán, ktorého cieľom je spolupracovať a pomáhať vedeniu školy, pedagogickým pracovníkom a rodičom pri riešení výchovno-vzdelávacích problémov žiakov. Jej úlohou je posudzovať a riešiť priestupky žiakov proti vnútornému poriadku školy a zároveň aktivizovať žiakov na odstránenie a zmenu svojho nežiaduceho správania. Žiakom dáva možnosť predísť uloženiu negatívnych výchovných opatrení ešte pred klasifikáciou.

Hlavné úlohy výchovnej komisie

• Prevencia sociálno-patologických javov ako sú agresivita, šikanovanie, zanedbávanie školskej dochádzky, týranie v rodine, závislosti.
          • Poradenstvo a pomoc rodičom, žiakom a učiteľom pri riešení výchovno-vzdelávacích, osobných a osobnostných problémov.
          • Upozorňovanie rodičov na nevhodné správanie žiakov, ktoré je v rozpore so školským poriadkom.
          • Upozorňovanie príslušných inštitúcií a orgánov na problémy v rodine (podozrenie na týranie, zanedbávanie školskej dochádzky).
          • Posudzovanie závažného porušovania školského poriadku, prerokúvanie opakovaných výchovných problémov a problémových situácií, navrhovanie riešení a opatrení na odstránenie negatívnych javov riaditeľovi školy a pedagogickej rade.

Členovia VK:

• zástupca vedenia školy,
          • triedny učiteľ,
          • výchovný poradca,
          • zákonný zástupca žiaka,
          • žiak (zvážiť jeho prítomnosť).

Činnosť výchovnej komisie

1. Komisia skúma príčiny rôznych negatívnych javov, zhoršenia prospechu alebo správania žiakov a využíva vo svojej práci také formy práce, ktoré umožňujú získanie objektívnych informácií a pomáhajú tak pri skvalitňovaní výchovnej práce školy (schránky dôvery, ankety medzi žiakmi a rodičmi, on-line poradňu a pod.).
          2. Výchovná komisia zasadá na požiadanie vedenia školy, triedneho učiteľa alebo iného člena pedagogického zboru podľa potreby priebežne počas celého školského roka 2020/2021.

Harmonogram úloh:

• Nadviazanie spolupráce s triednymi učiteľmi, oboznámenie s činnosťou výchovnej komisie a štatútom výchovnej komisie

Termín: september 2020                                                                              Zodp.: VP

• Informovanie žiakov o činnosti Schránky dôvery a pravidlách jej využívania.

• Besedy na tému Ľudské práva a obchodovanie s ľuďmi- triedy na 2. stupni ZŠ.

Termín: priebežne počas šk. roka 2020/2021                                              Zodp.: VP

• Besedy na tému Nevhodné správanie žiakov, šikanovanie a týranie – triedy na 2.stupni ZŠ.

Termín: priebežne počas šk. roka 2020/2021                                 Zodp.: triedni učitelia

• Riešenie závažných priestupkov a výchovných problémov žiakov.

Termín: priebežne podľa potreby                                             Zodp.: výchovná komisia

Výchovná poradkyňa Mgr. Anna Džurňáková

Huncovce 08.09.2020

PLÁN výchovnej komisie

na školský rok 2019/2020 pre ZŠ v Huncovciach

Hlavné úlohy výchovnej komisie

Členovia VK:

• zástupca vedenia školy,
          • triedny učiteľ,
          • výchovný poradca,
          • zákonný zástupca žiaka,
          • žiak (zvážiť jeho prítomnosť).

Činnosť výchovnej komisie

1.Komisia skúma príčiny rôznych negatívnych javov, zhoršenia prospechu alebo správania žiakov a využíva vo svojej práci také formy práce, ktoré umožňujú získanie objektívnych informácií a pomáhajú tak pri skvalitňovaní výchovnej práce školy (schránky dôvery, ankety medzi žiakmi a rodičmi, on-line poradňu a pod.).

2. Výchovná komisia zasadá na požiadanie vedenia školy, triedneho učiteľa alebo iného člena pedagogického zboru podľa potreby priebežne počas celého školského roka 2019/2020.

Harmonogram úloh:

Termín: september 2018                                                                              Zodp.: VP

• Informovanie žiakov o činnosti Schránky dôvery a pravidlách jej využívania.

• Besedy na tému Ľudské práva a obchodovanie s ľuďmi- triedy na 2. stupni ZŠ.

Termín: priebežne počas šk. roka 2018/2019                                              Zodp.: VP

Termín: priebežne počas šk. roka 2018/2019                                             Zodp.: triedni učitelia

• Riešenie závažných priestupkov a výchovných problémov žiakov.

Termín: priebežne podľa potreby                                                                Zodp.: výchovná komisia

Výchovný poradca Mgr. Marián Pešta

Huncovce 04.09.2019