• Trocha histórie

•

Maurois: „Čítanie dobrej knihy je ustavičný dialóg, pri ktorom sa kniha prihovára a naša duša     odpovedá.“

Ruskin: „ Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla.“

Knižnica je miesto, ktoré uchováva, ochraňuje knihy, stará sa o ne a hlavne umožňuje ich využívanie čitateľom. Má svoju veľmi dávnu históriu.

Pravdepodobne čoskoro po vynáleze písma vznikli aj najstaršie knižnice. Pri vykopávkach na území bývalej starovekej Mezopotámie, v meste Elba, objavili archeológovia vyše 15 000 hlinených doštičiek s klinovým písmom. Išlo pravdepodobne o najstaršiu knižnicu na svete. Málo „skutočných“ kníh bolo aj v najslávnejšej knižnici staroveku v Alexandrii. Podľa dobových záznamov tam bolo 1 000 000 papyrusových zvitkov so všetkými znalosťami starovekého sveta. Bohužiaľ, keď Rimania dobíjali Egypt, knižnica zhorela a s ňou aj väčšina starovekej múdrosti.

Kniha v takej podobe ako si ju predstavujeme dnes vznikla v stredoveku. Nazývala sa codex. Všetky knihy sa opisovali ručne. Vytvorenie jednej kópií trvalo aj niekoľko rokov. Najviac kníh mali v kláštoroch, kde ich aj opisovali. Všetko sa zmenilo po vynájdení kníhtlače Johannom Gutenbergom v roku 1450.

Najstaršou knižnicou v Bratislave je Bratislavská kapitulská knižnica, uložená v pôvodných priestoroch dómu sv. Martina. Jej začiatky siahajú do 12.storočia.

Najväčšou knižnicou je Národná  knižnica v Martine.  Je najstaršia, najväčšia a najvýznamnejšia národná a vedecká knižnica na Slovensku. Získava, spracúva, ochraňuje a sprístupňuje dedičstvo našich predkov. Vo fonde knižnice je 4,7 milióna dokumentov. V nej by mal byť minimálne 1 kus z každej knihy, ktorú vydali na Slovensku.

Pre študentov na vysokých školách slúžia univerzitné knižnice. Univerzitná knižnica v Bratislave je najstaršia a najväčšia vedecká knižnica v Slovenskej republike. Vznikla r.1919 z Alžbetinej knižnice ako Knižnica Univerzity Komenského. Do roku 1954 niesla aj označenie národnej knižnice. Od roku 1954 je samostatnou vedeckou knižnicou slúžiacou širokej verejnosti. Je to úradná štátna knižnica, ktorá zabezpečuje rozvoj vedy, kultúry a vzdelávania. Obsahuje vyše 2 000 000 knižných jednotiek, do jej fondu patrí aj súbor dokumentov OSN a UNESCO.

Všetci, ktorí ste si ešte nenašli cestu ku knihe, môžete začať v školskej knižnici. Rozprávky, príbehy, povesti, dobrodružné romány, encyklopédie, náučné knihy sú tu len pre Vás a čakajú.

Želám si, aby žiaci siahali po knižkách, aby v nich hľadali nielen vedomosti, ale i oddych a zábavu, aby sa knihy stali ich každodennými spoločníkmi a pomocníkmi.

Spracovala: Mgr. S. Žembová