• Apríl

        • Finančná gramotnosť

           

          Dňa 25.04. 2018 v rámci finančnej gramotnosti sa žiaci  tretích a štvrtých ročníkov zúčastnili besedy. Finančná poradkyňa p. Kubaská  na“ tému úver a dlh“ žiakom priblížila hravou formou  požičiavanie za výhodných podmienok a zvládanie dlhu, druhy úverov, sporenie a investovanie. Počas  besedy sa žiaci aktívne zapájali a mali na  finančnú poradkyňu zaujímavé dotazy. Beseda bola veľkým prínosom.

           

           Svetový deň Zeme

          Už tradične si 22.apríla pripomíname Deň Zeme. Bolo to totiž práve 22.apríla v roku 1970, keď vedci, hlavne ekológovia v USA, ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme demonštračne vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu  za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou. Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente. Skutočne svetovým sa stal od roku 1990, kedy začalo iniciatívne a koordinačne pôsobiť Medzinárodné ústredie DŇA ZEME so sídlom v Stanforde (Kalifornia, USA). V tomto roku (1990) sa pri príležitosti Dňa Zeme aktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí v 140 štátoch sveta, vrátane vtedajšej ČSFR. Postupne vznikali aj regionálne a národné ústredia na celej zemeguli. Dnes vo svete mocnejú názory, aby bol každý deň pre ľudstvo Dňom Zeme.

          Na včasnom propagovaní a informovaní svetovej verejnosti Dňa Zeme sa už od jari 1999 hlavnou mierou podieľa koordinačné centrum EARTH DAY NETWORK so sídlom v Seatle, USA. Na začiatku roku 2000 dosiahol výsledok snáh centra 3200 prihlásených organizácií a skupín zo 166 krajín vrátane Slovenskej republiky reprezentovanej tromi organizáciami.

          Mnohí z nás určite nevedia, čo je ten „Deň Zeme“, kedy nastane a čo sa bude diať. Kedy bude potrebné zachrániť našu planétu pred jej zánikom. Ja si myslím, že ten „Deň Zeme“ práve nastal, a preto sa musíme spoločne snažiť o to, aby sme ho využili naplno, aby aj budúce generácie mohli piť čistú vodu a dýchať zdravý vzduch. Znečistenie nášho životného prostredia ohrozuje vzduch i vodu. Obmedziť to môžu len medzinárodné platné zákony a spoločné úsilie ľudí. Uvediem pár príkladov, aby bolo jasné, proti čomu máme bojovať a čoho sa strániť.
          Prírastok podielu kysličníka uhličitého v atmosfére, ktorý je dôsledkom spaľovania uhlíkatých palív, by mohol spôsobiť nebezpečné otepľovanie našej planéty.
          Kyslé dažde obsahujú jedovaté splodiny z tovární a áut. Môžu rýchlo poškodiť rastlinstvo. Jedným z opatrení je používanie bezolovnatého benzínu, alebo nahradenie benzínovej nádrže za nádrž na propán-bután.
          Halogénne uhľovodíky (freóny), aké sa donedávna používali pri výrobe sprejov či chladničiek, poškodzujú ozónovú vrstvu atmosféry. Riešením je náhrada inými zlúčeninami.
          Oceány, moria a rieky sú znečisťovanie priemyselnými odpadmi, ktoré ohrozujú ryby a znehodnocujú pitnú vodu.
          K zvyšovaní kysličníka uhličitého popri spaľovaní fosílnych palív prispieva, aj vyrubovanie lesov, lebo lesy absorbujú kysličník uhličitý.
          Výsledkom činností ľudí je aj ohrozenie mnohých druhov rastlín a živočíchov, ku ktorým sa správame egoisticky a hrozí im vyhynutie. Vlády a svetové organizácie bojujú proti tomuto nebezpečenstvu, ale je nevyhnutné , aby aj každý jeden z nás pomáhal zachrániť našu flóru a faunu.
          Každý rok sa územie dažďových pralesov zmenšuje o plochu veľkú ako Švajčiarsko. Stromy sa rúbu nielen na drevo, ale aj v záujme ťažby nerastných surovín alebo poľnohospodárstva.
          Rast veľkých miest a rozvoj priemyslu prispievajú k vyčerpávaniu svetových zdrojov uhlia, ropy a zemného plynu. Aj preto ľudia budú musieť nájsť a využívať nové zdroje energie.
          Sila vetra môže poháňať vrtule veterných elektrární a vyrábať energiu.
          Stále sa uskutočňujú pokusy o najlepšie využitie energie oceánov a riek.
          Nové palivá možno vyrábať z rias, rastlín, liehu, dokonca aj z hnoja.
          Slnečné lúče môžu slúžiť v pozemných elektrárňach.
          Spájaním jadier možno získať obrovské množstvo energie bezpečnejšie a ekologickejšie ako v dnešných jadrových elektrárňach, tento postup sa nazýva jadrová fúzia.
          Vesmír by mohol poskytnúť užitočné nové zdroje.

          Napríklad by sa na mesiaci dali dobývať nerastné suroviny, alebo obrovské slnečné elektrárne by mohli z obežnej dráhy zásobovať Zem elektrickou energiou.
          Musíme teda využiť tento čas na to, aby sme sa všetci pričinili k zachráneniu našej krásnej planéty v záujme našej spoločnej budúcnosti. 

           

          Návšteva Botanickej záhrady v Košiciach

          Dňa 21.04.2018 sme so žiakmi 2. A, 3. A a 4. A triedy v rámci záujmovej činnosti navštívili Botanickú záhradu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Je to  najväčšia botanická záhrada na Slovensku, ktorá bola založená v roku 1950. Jednotlivé činnosti sú realizované na piatich oddeleniach – odd. tropickej a subtropickej vegetácie, odd. dekoratívnej flóry, odd. arboréta, odd. atochtonnej flóry a evidencie a odd. hospodárske a správne. Našich žiakov zaujala vzácna zbierka kaktusov a sukulentov, nádherných orchideí, hmyzožravých rastlín, tropickej, subtropickej a dekoratívnej flóry umiestnenej v preslávených vysokých skleníkoch. 

          Vedomosti získané na hodinách prvouky a prírodovedy si žiaci mohli preveriť na včelárskom náučnom chodníku a potešila ich aj návšteva minizoo.

          Cestou späť sme si pozreli Dóm sv. Alžbety, historickú radnicu a štátne divadlo. Počasie nám prialo, cestou domov sme si pochutili aj na super zmrzline.

           

          Čítame naším najmenším

          Medzinárodný deň detskej knihy bol stanovený na počesť narodenia dánskeho rozprávkara H. CH. Andersena 2. apríla. Aj my sme  tento deň oslávili čítaním rozprávok. Žiaci 8.B a 6.B čítali rozprávky mladším žiakom 1.B spolu s p.uč. Bašistovou. Pre žiakov 1.B to bolo veľmi zaujímavé, pretože im čítali starší kamaráti.

           

          S.Žembová, školská knihovníčka

           

           eTwinning                         

          V rámci programu eTwinning sa žiaci 3.C v mesiaci marec zapojili do troch projektov.

          Do prvého projektu EASTER CARDS EXCHANGE 2018 Web 2.0 sa zapojili aj žiaci zo Španielska, Talianska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Grécka, Portugalska, Rumunska, Turecka, Ukrajiny, Nemecka, Gruzínska, Albánska, Srbska a Poľska. Projekt zahŕňal prípravu veľkonočných pohľadníc pomocou nástrojov Web 2.0. Žiaci si vymenili pozdravy na stránke eTwinningu Twin Space a e-mailom v anglickom a materinskom jazyku.

          V druhom projekte EASTER CARDS EXCHANGE 2018 spolupracovali žiaci z Rumunska, Poľska, Španielska, Rumunska, Veľkej Británie, Španielska, Talianska, Macedónska, Turecka, Litvy, Grécka a Slovenska.  Cieľom projektu bola výmena ručne vyrobených veľkonočných pohľadníc s pozdravom v anglickom a materinskom jazyku a krátka informácia o veľkonočných tradíciách v zúčastnených krajinách. Žiaci si medzi sebou vymenili informácie o svojich veľkonočných tradíciách a mohli si porovnať podobnosti a odlišnosti veľkonočných zvykov medzi krajinami Európy.

          Tretí projekt SEND ME AN EASTER CARD bol zameraný na tvorbu veľkonočných pohľadníc s jednoduchými pozdravmi v anglickom jazyku a ich výmena medzi partnerskými školami z Poľska, Španielska, Rumunska, Francúzska a Slovenska. Žiaci pri výrobe pohľadníc pracovali s elánom a nadšením a tešili sa zo všetkých pohľadníc, ktoré nám zaslali žiaci z partnerských škôl. Veľkonočné pohľadnice sú prezentované na nástenke v škole.

           

           

          Jana Becková

    • Kontakty

      • Základná škola, Školská 212/19, Huncovce
      • * Riaditeľka ZŠ: Mgr. Kamila Haddenová 0911 740 451, 052 456 2122 riaditel@zshuncovce.sk kamila.haddenova@zshuncovce.sk * Zástupkyňa riaditeľky pre 1. stupeň: Mgr. Milena Burdíčková 0911 462 122 zastupca@zshuncovce.sk milena.burdickova@zshuncovce.sk * Zástupkyňa riaditeľky pre 2. stupeň: Mgr. Mária Mačáková 0911 064 052 zastupca@zshuncovce.sk maria.macakova@zshuncovce.sk * Školská jedáleň 052-4369160 * Kancelária ekonómky a PaM 052-4683151
      • Školská 212/19 059 92 Huncovce Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje