• Október

•  Tematický deň - Som hrdý Slovák

V  tomto roku si pripomíname 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine, ktorou sa predstavitelia slovenského národa prihlásili k sebaurčovaciemu právu národov a ku vzniku samostatného česko-slovenského štátu. Historické výročie – sto rokov od vzniku Československa bolo vo svojej dobe vyvrcholením úsilia o národnú svojbytnosť Slovákov a Čechov. Prvá Československá republika bola vyhlásená 28. októbra 1918 v Prahe. O dva dni bola v Martine prijatá Deklarácia slovenského národa.

Pri tejto príležitosti sme 29. október na našej škole venovali práve tejto téme. Formou tematického dňa – Som hrdý Slovák, v rámci ktorého si vyučujúci  pripravili vhodné aktivity pre svojich žiakov, sme si i my uvedomili „áno, som hrdý, že som Slovák“.

ŠARKANIÁDA

Dňa 25.10.2018 sa žiaci tretích a štvrtých ročníkov zúčastnili aktivity Šarkaniáda.

Žiaci si púštali vlastnoručne zhotovených šarkanov.

Šarkany, ktoré si žiaci vyrobili boli z rôznych materiálov od papiera či plastových vriec.

Púšťanie šarkanov sa realizovalo na školskom dvore spolu s aktivitami a súťažami.

Žiaci museli behať pomedzi kužele alebo podliezať lano. Z aktivít sa žiaci tešili. Zafúkal nám aj vietor. Počas hier sa medzi deťmi  vytvorila radostná nálada.

Stretneme sa o rok zas,  keď „Šarkaniáda“  ohlasí svoj čas.

9.ročník česko - slovenského projektu pre základné školy Záložka do knihy spája školyRozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice.

Žiaci našej školy v počte 223 sa zapojili do česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy: Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice . V rámci projektu nám bola pridelená partnerská škola Základná škola s MŠ – Topoľčany, s ktorou  si zhotovené záložky vymeníme. Do projektu sa zapojili tieto triedy: 0.B, 1.A, 1.B, 2.A, 2.B, 3.A, 3.C, 4.A, 4.B, 5.B, 6.B, 7.B a 9.A.

Žiaci zhotovili ľubovoľnou technikou záložky do knihy. Pracovali s papierom, textilom a drobným materiálom. Deťom sa tvorba záložiek veľmi páčila.

Na záver patrí poďakovanie pani učiteľkám za spoluprácu, zaujímavé nápady pri zhotovení záložiek a žiakom za ich tvorivosť pri tvorbe záložky do knihy.

Školský knihovník: S. Žembová

Výchovný koncert

Dňa 15.10.2018 sa žiaci prvého a druhého stupňa zúčastnili výchovného koncertu skupiny AYA. Názov koncertu pre prvý stupeň bol Zem bolí a názov pre druhý stupeň Trinásta komnata.

Oba koncerty boli zamerané na ochranu životného prostredia, recyklácie a separovania. Žiaci si zaspievali a boli zapojení do aktivít skupiny. Medzi jednotlivými pesničkami boli vedené rozhovory so žiakmi o danej téme.

Ako odmena pre muzikantov boli usmiate tváre žiakov a hlasný potlesk.