Školský špeciálny pedagóg
Hodnotiaca správa školského špeciálneho pedagóga
v šk. roku 2024/2025 v 1. polroku
V tomto školskom roku bolo v starostlivosti školského špeciálneho pedagóga spolu 37 žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami prvého (9) a druhého stupňa (28). Žiaci so špecifickými poruchami učenia a poruchami správania sa vzdelávali formou individuálneho začlenenia v bežnej triede základnej školy, vo výchovno-vzdelávacom procese postupovali podľa individuálnych výchovno-vzdelávacích programov.
Žiaci so ŠVVP, ktorí boli začlenení v bežných triedach:
• PS................................... 1 žiak
• NKS/sluch ......................1 žiak
•PŠS.................................. 17 žiakov
• MP.................................17 žiakov
Žiaci s mentálnym postihnutím sa vzdelávali podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia. Zaradení boli v bežnej triede, vo výchovno-vzdelávacom procese postupovali podľa osnov špeciálnej základnej školy. Hodnotení boli podľa Metodického pokynu č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie. Namiesto vyučovania cudzieho jazyka mali posilnené pracovné vyučovanie. Na hodinách žiaci rozvíjali manuálnu zručnosť pri práci s rôznymi materiálmi a pomôckami. Všeobecné výchovno-vzdelávacie predmety, hlavne slovenský jazyk a matematika sa vzdelávali pod vedením vyučujúceho v kmeňovej triede, ale aj mimo triedy pod vedením asistenta učiteľa. Výchovné predmety sa väčšinou vyučovali spolu s triedou.
Žiaci individuálne začlenení mali vypracované individuálne výchovno-vzdelávacie programy, ich edukačné výsledky boli hodnotené podľa Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy, Príloha č.2 k metodickému pokynu č.22/2011 – zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole, platné od 1.5.2011. Pri hodnotení učebných výsledkov pedagógovia rešpektovali psychický, fyzický a zdravotný stav žiakov, druh a stupeň postihnutia, ak mal vplyv na úroveň a výsledky práce žiaka v príslušnom predmete. Vyučujúci rešpektovali závery a odporúčania špeciálno-pedagogických a odborných lekárskych vyšetrení a v celom vyučovacom procese uplatňovali ich špeciálno-pedagogické potreby.
Žiaci sa individuálnych intervencií u školského špeciálneho pedagóga zúčastňovali pravidelne podľa rozvrhu hodín. Všetky špeciálno-pedagogické metódy a formy realizované so žiakmi smerovali k ľahšiemu prekonávaniu konfrontácie s vlastným neúspechom a k vyrovnávaniu podmienok vzdelávania so skupinou intaktných spolužiakov. Pri korekcii narušených čiastkových funkcií sa využívali pracovné listy a čítanky Čítanie pre dyslektikov.
Učitelia pri vzdelávaní a hodnotení žiakov so zdravotným znevýhodnením vychádzali z individuálnych vzdelávacích plánov, ktoré sú súčasťou jednotlivých vzdelávacích programov podľa postihnutia. Podľa individuálnych potrieb žiaka a stupňa náročnosti úlohy alebo predmetu sa žiaci pripravovali na vyučovanie ( písomky, domáce úlohy, odpovede, projekty, oprava písomných prác, diktátov, plnili vedomostné požiadavky k čiastkovým a výročným klasifikáciám) nielen so školským špeciálnym pedagógom, ale aj s asistentom učiteľa.
V našej škole je vybudovaný systém pomoci žiakom so zdravotným znevýhodnením na dobrej úrovni a s myšlienkou inkluzívneho vzdelávania sa stotožnili takmer všetci pedagógovia. Prínosom komplexnej starostlivosti pre takýto model vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením je vytvorenie miesta asistenta učiteľa. Pod vedením vyučujúcich pracovali 7 asistentiek, ktoré pomáhali žiakom prekonávať ťažkosti priamo na vyučovaní, individuálne, ale aj mimo kolektívu triedy. Pod vedením školského špeciálneho pedagóga sa veľkou mierou podieľali pri vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím.
Výchovno-vzdelávacie výsledky, ktoré dosiahli žiaci s našou pomocou sú pozitívne.
Mgr. Zuzana Smejsík Cvaniga
školský špeciálny pedagóg