Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok.
Cieľom celoslovenského projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Medzinárodný deň školských knižníc (24.10.) sme nestrávili v školskej knižnici, ale knihy sme si vypožičali a pôžitok z čítania vychutnali obkolesení pôvabom upravenej školskej záhrady. Tá prispela k lepšiemu rozvoju čítania s porozumením, pretože praktické ukážky nám poskytla sama príroda. Tento projekt umožnil začleniť predmety do medzipredmetových vzťahov napríklad slovenský jazyk, výtvarná výchova, pracovné vyučovanie, prírodoveda, hudobná výchova a dejepis.
Zapožičané knihy: E. Beaumontová – Obrázky z prírody
Ľ. Podjavorinská – Do školy
I. Mrva – Poviem ti, ako to bolo
Obrázky z prírody – kniha je síce pre mladších žiakov, ale obsahuje veľmi pekné a detailné ilustrácie.
Našou úlohou bolo nazbierať rôzne listy v školskej záhrade, pohľadať pavučinu, mravce a vyhľadať v knihe informácie o daných pojmoch. Mravce sme síce nenašli kvôli chladnejšiemu počasiu, ale o pavučine, ktorá sa ligotala v rohu prístrešku sme sa z knihy dozvedeli, ako vzniká a ako sa tvorí.
Na hodine výtvarnej výchovy sme pavučinu vytvorili z paličiek a vlny.
Každá žiačka dostala úlohu pohľadať jeden list v knihe a napísať o ňom stručnú informáciu. Z listov sme vytvorili koláž a výkresy spojili do leporela. Pozri fotoalbum.
Do školy – nakoľko sa žiačkam lepšie číta poézia, vybrali sme uvedenú knihu s krásnymi ilustráciami a po prečítaní básne „Do školy“ sme vytvorili výkres, ktorý bude zdobiť interiér našej školskej knižnice.
Poviem ti, ako to bolo – život detí v tradíciách, hry, piesne a kroje.
So záujmom sme si prečítali úryvky opisujúce zabudnutý svet slovenských detí, ktorý dnes nahradili počítače a mobily. Opísali nám krásne detstvo našich predkov, napriek tomu, že bolo ťažšie, o to bolo krajšie. Žiačky ani neuverili, že deti v ich veku pracovali na poli, na paši, v továrňach. Prácu si spestrovali spievaním, vymýšľaním hádaniek, básničiek, hier.
Čítanie s porozumením sme si spestrili zážitkovým učením:
- zhotovením kolísky z plátna,
- oboznámením sa s pôvodným odevom prostredníctvom krojovanej bábiky a výšivkami, ktoré vytvárali dievčatá v minulosti,
- v školskej dielni tkaním na tkacích krosnách,
- zaspievaním pesničiek: Anička dušička, kde si bola a Sedemdesiat sukieň mala.
Čítanie netradičným spôsobom bolo pre nás neopakovateľným zážitkom a zapožičanú literatúru sme si ponechali v triede. Počas celého školského roka budeme ju využívať ako mimočítankovú na zdokonaľovanie čítania.
Táto ukážka tvarovania hodiny zameranej na Čítanie s porozumením poukazuje ako sa dá tento významný deň využiť aj v prírode na rozvoj duševných schopností žiakov, obzvlášť, keď sa naša škola nachádza v tak nádhernej oblasti Vysokých Tatier.
Pozri fotoalbum.
Vypracovala: Ing. Eva Demková
október 2022