• INDIÁNSKE LETO

• Denný tábor ZŠ Huncovce I

Nastal čas letných prázdnin. Dôležité však je, aby deti využili svoj čas aktívne, zábavne a nepresedeli celé prázdniny pred televízorom či počítačom. Preto naša  Základná škola Huncovce ponúkla deťom  denný  tábor  - Letný indiánsky tábor s množstvom aktivít a výletov.

Prehľad päťdenných aktivít účastníkov Letnej školy ZŠ Huncovce prvý turnus.

1. 10.7.2023 bol prvý zoznamovací deň. Po príchode, registrácií  a organizačných pokynov   sme  deti  ,,vtiahli,, do témy INDIÁNSKE LETO. Oboznámili sme ich so životom indiánov a pasovali indiánskymi menami, ako napr. Mamač, Bruves, Aleku, Zuhri, Mabur, Mimaz.... Indiánske mená boli zostavené zo začiatočných písmen mena a priezviska detí. Na úvod sme sa naučili  indiánsky pozdrav a pokrik a tak prešli  na  strihanie indiánskeho oblečenia rôznych farieb. Potom sme si spoločne postavili  a vymaľovali indiánske stany a  výrobou indiánskych čeleniek sme dokončili  indiánske oblečenie. Cez obed sme sa posilnili   vynikajúcim obedom v reštaurácii GONDOLA v Huncovciach. Pozri fotoalbum.
            2. 11.7.2023 nás autobus dopravil do Dolného Smokovca, kde sme navštívili DINOPARK Tatry. Zaujímavá prehliadka 10 dynamických modelov dinosaurov s realistickými zvukmi bola  obohatená  informáciami zo života týchto dominantných stavovcov. Po vyplnení kvízu deti dostali sladkú odmenu. V rámci areálu Dinoparku sme mali možnosť využiť  oddychovú zónu s hojdačkami, pocitovým chodníkom, pieskoviskom a športovým náčiním ako aj   skákacie dinohrady a trampolíny.Po vynikajúcom obede (palacinky s domácim slivkovým džemom, jahodami a šľahačkou) deti čakalo prekvapenie - Magické rastúce kapsule (Growing capsule animals). Po ponorení do  horúcej vody sa  ,,vyliahli,,  mini dinosaury.  Napäté očakávanie - kto akého dinosauríka bude mať -  robilo tú pravú  atmosféru. Na pamiatku si každé dieťa vzalo domov svoje „vyliahnuté“ zvieratko.  Pozri fotoalbum.
            3. 12.7.2023 sme sa už od rána tešili na rybačku. Dlhá cesta k rybníku nás napĺňala očakávaním zo stretnutia s ujom rybárom a jeho psím spoločníkom.  Počas  chytania rýb  sme grilovali špekačky,  párkovú klobásu a kuracie stehienka s občerstvením, ktoré nám priniesol ujo rybár. Počas starostlivosti o „hladné brušká“ nás rybár poučil o správnom love rýb a podal informácie o živote  týchto vodných  živočíchov. Aj keď sa žiadna ryba nechytila, dobrodružstvo bolo naplnené dobrým pocitom nad zmysluplne tráveným výletom aj keď sme  len tak-tak ušli dažďu. V popoludňajších hodinách  sme si pri magnetickej hra  zopakovali „ chytanie rýb". Pozri fotoalbum.
            4. Akí by to boli indiáni, keby nemali vzťah k raju? Tentokrát nešlo o indiánsky raj, ale RIO Detský raj v Kežmarku, kde sme sa s deťmi vybrali 13.7.2023 linkovým autobusom. V krytom ihrisku, v kúzelnom svete plnom pohybu a zábavy si deti prišli na svoje. Mali si  možnosť vyskúšať všetky druhy zábavy - upotené telíčka a vlásky vraveli za všetko :) Pozri fotoalbum.
            5. Každý správny indián obľubuje pohyb a tanec. Pod vedením skvelej tanečníčky sa naši „indiáni“  učili tancovať pripravenú choreografiu.  Po tanci prišli športové hry - tenis, futbal... No a po  pohybových aktivitách dobre padla návšteva cukrárne a osvieženie v podobe zmrzliny. Kalórie treba predsa doplniť. Pozri fotoalbum.

Týmto dňom sme ukončili prvý týždeň letného indiánskeho tábora. Po víkende plnom oddychu sa opäť tešíme na našich malých indiánov.

HAW HAW KOLA!  - Ahojte, priatelia!

Za realizáciu projektu Letného tábora vedeniu  školy  a všetkým zúčastneným pedagógom patrí vďaka.

Vedúci letného denného tábora

júl 2023

• Motivácia našich  žiakov k tancu
          • Motivácia našich žiakov k tancu

• Tanečná aktivita v kostýmoch od súboru Kesaj Tchave

Ako prebudiť záujem o rómsky tanec?

Motivovať a priviesť žiakov k tancu  sa naša škola snaží hoci aj cez podmanivé rómske kostýmy. K tomu prispel pán Ivan Akim – vedúci súboru Kesaj Tchave Kežmarok – tak, že nám na konci šk. roka pre školský program  neváhal požičať vzácne kostýmy.

Za čo mu je srdečná vďaka. Pozri pod textom videa.   .

Stojí za zmienku, že naša pani asistentka  Manuela  bola v minulosti tanečníčkou v Kesaj Tchave, účastníčkou a predstaviteľkou rôznych podujatí. Veríme, že bude motiváciou pre žiakov  našej  školy, ktorí prejavia záujem o tanec  a svoj voľný čas zmysluplne naplnia a prispejú tak k reprezentácií rómskych tradícií.

Ing. Oľga Kontrošová

jun 2023

Príprava 5.A na  muzikál v cigánskom kroji od Kesaj Tchave

Naša kolegyňa - asistentka na propagačnom plagáte v rómskom súbore.